Italia s-a calificat în „optimi”, Țara Galilor a câștigat cu Turcia. Alertă cu bombă la Roma

17 iunie 2021 0:26   Fotbal intern

În această seară s-a disputat a doua etapă din Grupa A. Victorioasă cu 3-0 în fața Elveției, Italia s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European. În celălalt meci din grupă, Țara Galilor s-a impus cu 2-0 în fața Turciei.

Înaintea partidei de la Roma, un dispozitiv exploziv artizanal a fost descoperit şi neutralizat într-o maşină parcată în aprorpierea Stadionului Olimpic din Roma. Potrivit „Corriere dello Sport”, un vehicul suspect a fost semnalat în zona Piazza Mancini, în jurul orei locale 18.00. Forţele de ordine au securizat zona şi au dezamorsat dispozitivul explozibil. Câteva străzi au fost blocate pentru a se permite intervenţia geniştilor. Dispozitivul artizanal era ataşat de maşina unui responsabil politic local şi a fost observat de un trecător.Confruntarea a fost dominată de Italia, golurile fiind marcate de Locatelli (min. 26, 52) şi Immobile (min. 89). În minutul 19, un gol marcat de Chiellini a fost anulat pentru henţ, după consultarea VAR. Apoi, după doar câteva minute, căpitanul echipei Italiei a părăsit terenul, accidentat.Au evoluat echipele: Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini (Acerbi, 24), Spinazzola – Barella (Cristante, 87), Jorginho, Locatelli (Pessina, 86) – Berardi (Toloi, 70), Immobile, Insigne (Chiesa, 69). Selecţioner: Roberto ManciniElveţia: Sommer – Elvedi, Schar (Zuber, 58), Akanji – Mbaku (Widmer, 58), Freuler (Sow, 84), Xhaka, Rodriguez – Seferovic (Gavranovic, 46), Shaqiri (Vargas, 76), Embolo. Selecţioner: Vladimir PetkovicArbitru: Serghei Karasev (Rusia)În celălalt meci al grupei, la Baku, reprezentativa Ţării Galilor a câștigat cu 2-0 în fața Turciei. Golurile au fost marcate de Ramsey (min. 42) şi Roberts (min. 90+5). În minutul 61, Gareth Bale a ratat un penalty, trimițând mingea peste poartă.Au evoluat formațiile: Turcia: Cakir - Celik, Ayhan, Soyuncu, Meraş (Muldur, 73) – Karaman (Dervişoglu, 75), Calhanoglu, Yokuşlu (Demiral, 46), Tufan (Yazici, 46), Under (Kahveci, 83) – Yilmaz. Selecţioner: Şenol GuneşŢara Galilor: Ward - Roberts, Mepham, Rodon, Davies – Morrell, Allen (Ampadu, 73) – Bale, Ramsey (Wilson, 85), James (Williams, 90) – Moore. Selecţioner: Rob PageArbitru: Artur Dias (Portugalia)