Jose Mourinho susține că Guardiola și Klopp sunt favorizați de arbitri

17 decembrie 2020 12:08   Fotbal intern

La finalul partidei pe care echipa pe care o pregătește, Tottenham Hotspur, a pierdut (1-2) pe terenul lui FC Liverpool, Jose Mourinho a declarat că se consideră tratat diferit de arbitri. Lusitanul a menționat că alţi tehniceni din Premier League, cum ar fi Jurgen Klopp (Liverpool) şi Pep Guardiola (Manchester City), au parte de un tratament preferențial.

Firește că Mourinho a acuzat eșecul suferit de formația sa printr-un gol primit chiar în ultimul minut. Mai cu seamă că astfel Tottenham a cedat primul loc în clasament lui Liverpool. După partidă, portughezul a avut un scurt dialog cu Jurgen Klopp. Întrebat ce a vorbit cu Klopp, Mourinho a declarat: "La finalul jocului, i-am spus că a pierdut echipa mai bună. Nu a fost de acord. A fost părerea lui. Mai mult, dacă m-aş comporta pe margine aşa cum face el, aş fi exclus imediat. (...) Din anumite motive, sunt tratat diferit", a explicat portughezul, după meci, la microfonul Amazon Prime. În timpul aceluiaşi interviu, Mourinho s-a referit şi la Guardiola: "Vă puteţi imagina ce s-ar fi întâmplat dacă aş fi pus mâna pe tabela celui de-al patrulea arbitru?" La finalul partidei Manchester City - Wolverhampton (1-1), antrenorul spaniol a protestat față de numărul de minute adiţionale stabilit şi a pus mâna pe tabela arbitrului de rezervă, care se pregătea să anunţe prelungirile.   Într-un meci contând pentru a 13-a etapă a campionatului Angliei, FC Liverpool a câștigat cu 2-1 în fața lui Tottenham. Golurile au fost înscrise de Salah (min. 26) şi Firmino (min. 90), respectiv Son (min. 33).