Liga Campionilor: două rezerve au salvat "Bătrâna Doamnă"

23 februarie 2017 11:25   Fotbal intern

Juventus Torino a făcut un pas uriaş spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor după victoria cu 2-0 obţinută miercuri seară în deplasare, pe terenul lui FC Porto.

Meciul a fost influenţat de eliminarea prematură a unui jucător al gazdelor, Alex Telles, încă din minutul 27, pentru două cartonaşe galbene.

Cu un om în plus, Juventus a dominat copios, dar victoria n-a fost uşor de realizat. Până la urmă, decisivă a fost inspiraţia antrenorului Allegri, care a trimis în teren două rezerve de aur, croatul Pjaca şi brazilianul Dani Alves. Primul a deschis scorul în minutul 72, iar fostul fundaş al Barcelonei a desprins-o pe "Bătrâna Doamnă" două minute mai târziu.

În aceste condiţii, returul de la 14 martie de la Torino se anunţă o simplă formalitate pentru Juventus.