Liga Campionilor: Jamie Vardy o ţine în viaţă pe Leicester

23 februarie 2017 11:36   Fotbal intern

Leicester City, echipa care sezonul trecut a câştigat campionatul în Anglia, şi-a păstrat intacte şansele de calificare în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Miercuri seară, în turul optimei cu FC Sevilla, meci disputat în deplasare, echipa lui Claudio Ranieri a pierdut cu 2-1, însă golul marcat de vedeta Jamie Vardy valorează enorm în perspectiva confruntării retur.

Spaniolii de la FC Sevilla s-au aflat la cârma întâlnirii, reuşind să ducă scorul la 2-0 după o oră de joc, prin reuşitele lui Sarabia şi Correa. Defilarea andaluzilor spre sferturi a fost însă întreruptă de golul lui Vardy, picat de nicăieri în minutul 73.

Astfel, Leicester va forţa calificarea în retur, campionilor Angliei fiindu-le de ajuns o victorie scurtă, cu 1-0, pentru a intra în primele opt echipe ale Europei.