Marin a dat de pământ cu FC Brugge

8 octombrie 2018 14:23   Fotbal intern

Puţini români se pot bucura de performanţe în această perioadă în fotbalul, dar o veste bună a venit duminică din Belgia. După câteva partide nconcludente, Răzvan Marin a fost din nou decisiv pentru echipa lui care a produs prima înfrângere liderului şi campioanei în exerciţiu.

Fostul jucător al Viitorul a fost titular în derby-ul etapei cu numărul 10 din Jupiler League, Standard Liege – FC Brugge, jucat pe stadionul Maurice Dufrasne şi a fost impunător din primul minut. A avut o primă jumătate de oră în care a închis excelent atacul lui Brugge, iar în minutul 37 a rupt ritmul letal. Marin a recuperat o minge la mijlocul terenul, a sprintat spre poarta adversă şi din marginea careului de 16 metri i-a pasat decisiv lui Carcela, care a deschis scorul. În minutul 62 Standard Liege a făcut 2-0 după golul lui Emond din pasa fostului dinamovist, Collins Fai, dar Luyindama a redus imediat din diferenţă pentru campioană şi victoria valonilor nu era sigură. Cu 10 minute înainte de final, Răzvan Marin a mai făcut însă o fază de geniu şi a adus liniştea. Pe un atac al lui Brugge, mijlocaşul nostru a intrat în posesie în jumătatea proprie de teren şi a alergat 70 de metri cu mingea la picior, până în careul advers, de unde a marcat cu siguranţă peste portarul lui Brugge. Românul a fost omul meciului care a produs prima înfrângere campioanei în exerciţiu, dar şi schimbarea liderului. Genk, echipa lui Vladimir Screciu, e acum pe primul loc, în timp ce Standard a urcat la un punct sub echipa lui Ladislau Boloni, Anvers, şi la două în spatele ultimului loc al podiumului, ocupat acum de Anderlecht.