Meci incredibil în Serbia! FCSB se califică după un meci cu 21 de goluri!

18 septembrie 2020 0:51   Fotbal intern

Meci unic în istoria fotbalului românesc, cu 12 goluri date în 120 de minute!

Cu doar 14 jucători valizi pe foaie după ce coronavirusul i-a decimat lotul, FCSB a reușit să producă minunea în Serbia. Bucureștenii au învins la penalty-uri, cu 5-4, la Backa Topola, după ce la finalul prelungirilor scorul era egal, 6-6!

Gazdele au condus cu 2-0 din minutul 14 și se părea că ne îndreptăm spre o catastrofă, dar golul lui Coman, din minutul 25, a readus speranțele. Iar acestea au prins aripi după ce sârbii au rămas în 10 în minutul 44. Dennis Man a egalat în minutul 50, dar bucuria a ținut doar un minut, Topola revenind în avantaj după o gafă a portarului debutant Ducan. Același Man a egalat, din penalty, în minutul 63, pentru ca în penultimul minut de joc gazdele să-și dea autogol și să pară că ne-au calificat. Numai că după doar 40 de secunde scorul s-a făcut 4-4 și meciul a intrat în prelungiri. Acolo unde din nou a marcat Man, iar un minut mai târziu, incredibil, au egalat adversarii: 5-5. În a doua repriză de prelungiri, Adrian Petre a marcat și părea că victoria e a noastră, numai că gazdele, deși în 9 oameni, au reușit să egaleze cu trei minute înainte de final: 6-6!

Din fericire, la penalty-uri, norocul a fost de partea alor noștri, care vor juca, joia viitoare, cu Slovan Liberec.