Milan a păcălit-o pe Craiova

27 iulie 2017 23:37   Fotbal intern

CS U a avut de departe cel mai greu adversar posibil în turul 3 preliminar al Ligii Europa, dar alb-albaştrii s-au descurcat bine! Oamenii lui Mangia au reuşit să treacă atât peste palmaresul rivalilor, cât şi peste valoarea lor individuală, dar n-au putut să-şi învingă propria neputinţă! Iar echipa mai matură a fructificat puţinul avut şi a câştigat!

Nimeni nu-i poate reproşa Craiovei că a pierdut la limită în faţa unei echipe care a cumpărat în această vară jucători de 200 de milioane de euro. Un gust amar există totuşi! Aşa cum se anticipa, Milan a fost departe de capacitatea ei maximă, obosită, fără ritm şi fără relaţii de joc, Montella nereuşind încă să omogenizeze noile achiziţii. În acest context era loc de o surpriză, dar n-a fost să fie! CS U a jucat curajos şi s-a luat de piept cu „Diavolul” milanez, surprins şi el de tupeul românilor. „Gnomii” Craiovei au făcut tot ce au putut şi le-a lipsit doar maturitatea şi puţin noroc ca să marcheze. Mitriţă a fost în poziţie de singur cu portarul în minutul 22, la prima mare ocazie a meciului, dar, deranjat de Musacchio, n-a putut să-l învingă pe Donnarumma, portarul pentru care Milan a refuzat luna trecută 80 de milioane de euro de la Real Madrid. Trei minute mai târziu, Cutrone a lovit bara şi un egal era cinstit pentru intrarea la cabine! Nu există aşa ceva la Craiova, şi asta de mulţi ani, iar Ricardo Rodriguez a înscris în minutul 43 printr-un şut din lovitură liberă care a trecut printr-un buchet de jucători aflaţi în careu, derutându-l pe Calancea. Oltenii au avut după pauză meritul de a nu fi căzut şi de a juca la fel ca la 0-0! Astfel, scorul n-a luat proporţii şi Craiova a păstrat şanse de egalare până la final! Din minutul 60, Băluţă şi ai lui au ridicat nivelul şi au încântat inimile oricărui privitor, fie el şi neutru. Din păcate, golul n-a venit şi Milan a obţinut o victorie italienească, suficientă probabil pentru calificare, mai ales cunoscând cinismul peninsularilor. Cei 18.000 de plătitori de bilete prezenţi la Severin n-au însă de ce să fie supăraţi! A ieşit aşa cum au vrut, o sărbătoare, şi mai au o excursie frumoasă de făcut, la Milano, de care sunt obligaţi să se bucure!