Miracolul continuă la Leicester! Morgan, primul jamaican care înscrie în Ligă

15 martie 2017 11:48   Fotbal intern

Leicester a realizat o surpriză istorică sezonul precedent, câştigând Premier League sub mandatul lui Claudio Ranieri fără ca cineva să-i ofere vreo şansă. Toată lumea se aştepta ca "Vulpile" să capoteze, dar se pare că, cel puţin în Europa, nu e cazul!

Dacă în campionatul intern lucrurile nu merg bine, iar managerul italian a fost demis, în Liga Campionilor nebunia continuă. Interimarul Craig Shakespeare a reuşit aseară o revenire fantastică în faţa Sevillei şi a calificat-o pe Leicester în cele mai tari opt echipe ale Europei. Pe Sanchez Pisjuan a fost 2-1 pentru spanioli, Vardy înscriind pe final pentru a da şanse englezilor în retur. Iar golul atacantului în Andaluzia a fost decisiv! Pe King Power Stadium, "Vulpile" au fost din nou nebune şi au câştigat cu 2-0. Wes Morgan, fundaş central în vârstă de 33 de ani, a deschis scorul în minutul 27 şi a devenit primul jamaican care marchează în Liga Campionilor. Apoi, Sevilla nu a reacţionat la timp şi un alt anonim, Marc Albrighton, a făcut 2-0, scor care a rămas pe tabelă până la final şi care i-a calificat pe englezi. Evident, toată lumea îşi doreşte acum să cadă în sferturi cu Mahrez şi compania, dar este oare înţelept?