Mutu rupe blestemul: a dat gol din acţiune după un an!

8 mai 2014 8:52   Fotbal intern

"Dubla" lui Toto Tamuz şi reuşita lui Adrian Mutu au adus o victorie confortabilă pentru "lupii galbeni" în partida cu FC Vaslui, scor 3-0 pentru Petrolul.

Echipă aflată în prag de desfiinţare, FC Vaslui a venit la Ploieşti fără a-şi face mari speranţe. Iar Petrolul a confirmat statul de mare favorită a meciului şi a făcut şi spectacol pentru suporteri. Toto Tamuz (minutul 27) a deschis scorul după o degajare a portarului Pecanha Peterson, şi tot puternicul atacant a majorat scorul, la capătul unei faze în care s-a jucat cu naiva apărare a moldovenilor (minutul 53). Mutu a făcut 3-0 (minutul 64), cu primul său gol din acţiune după mai bine de un an: şut din careu la colţul lung.

"Briliantul" a marcat pentru prima dat[ de la revenirea în Liga I în partida cu FC Botoşani, dar din penalty. Ultima reuşită din acţiune a lui Mutu fusese consemnată în luna mai a anului trecut, la Ajaccio.

Intrat pe teren în partea a doua a meciului, în locul lui Mutu, Zicu a vrut să înscrie şi el primul gol în tricoul Petrolului, dar a irosit o lovitură de pedeapsă în minutul 79, trimiţând mingea la o palmă de bara din dreapta lui Straton.