Nicolae Stanciu a marcat, Slavia Praga s-a calificat în „sferturile” Ligii Europa

19 martie 2021 0:28   Fotbal intern

Autor al unui gol din lovitură liberă, Nicolae Stanciu a contribuit la victoria (2-0) pe care Slavia Praga a obținut-o la Glasgow, cu Rangers, formație la care Ianis Hagi a fost păstrat în rezervă. Echipele lui Mircea Lucescu, Tudor Băluță (Dinamo Kiev) și Ciprian Tătărușanu (AC Milan) au pierdut și au fost eliminate. O mare surpriză a produs Dinamo Zagreb, care a eliminat (0-2 și 3-0 după prelungiri) pe Tottenham Hotspur.

Disputată pe un teren greu, confruntarea din Scoția a fost aspră, însă cehii s-au impus grație organizării lor ireproșabile. Golurile au fost înscrise de Olayinka (min. 14) și Stanciu (min. 74). Ianis Hagi a fost menținut în rezervă. La final nervii au cedat, iar gazdele au terminat în 9 jucători după ce Roofe (min. 61) și Balogun (min. 73) au fost eliminați.Cu Ciprian Tătărușanu rezervă, AC Milan a pierdut (0-1) în fața lui Manchester United, unicul gol fiind marcat de Pogba, în minutul 49. Un eșec a suferit și Dinamo Kiev, pe terenul lui Villarreal, cu același scor ca în tur (0-2). Mircea Lucescu nu l-a inclus în grupul de jucători deplasat în Spania pe Tudor Băluță. Golurile au fost înscrise de Moreno (min. 13, 36). O mare supriză a furnizat Dinamo Zagreb. Formația care a eliminat pe CFR Cluj în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, la loviturile de departajare, s-a impus cu 3-0 în fața lui Tottenham, după prelungiri. Croații au reușit să egaleze rezultatul din tur (2-0) după 90 de minute. Golurile lui Dinamo Zagreb au fost înscrise de Orsic (min.  62, 83, 106). Tragerea la sorţi a sferturilor de finală se va desfășura vineri, 19 martie, de la ora 14.00, la Nyon.

Liga Europa - optimi de finalăJoi, 18 martieArsenal Londra - Olympiakos 0-1 (3-1 în tur)Dinamo Zagreb - Tottenham 3-0 după prelungiri (0-2 în tur)Șahtior Donețk - AS Roma 1-2  (0-3 în tur)Molde FK - Granada CF 2-1 (0-2 în tur)Glasgow Rangers - Slavia Praga 0-2 (1-1 în tur)Villarreal - Dinamo Kiev 2-0 (2-0 în tur)AC Milan - Manchester United 0-1 (1-1 în tur)Young Boys Berna - Ajax Amsterdam 0-2 (0-3  în tur)