Nicolae Stanciu, gol și două pase decisive pentru Slavia Praga

31 mai 2020 11:36   Fotbal intern

Component al echipei Slavia Praga, Nicolae Stanciu a marcat un gol din penalty în meciul câştigat cu 5-0, pe teren propriu, în faţa formaţiei Jablonec, în etapa cu numărul 26 a campionatului Cehiei. „Simțim că fanii noștri sunt mereu alături de noi. Suntem bucuroși că i-am putut face fericiți măcar atât de la distanță”, a declarat Stanciu după meci.

Rămas pe teren până în minutul 73, internaționalul român a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 21. El a mai reușit și două pase de gol. Celelalte goluri au fost marcate de Holes (min. 29), Provod (min. 56), Tecl (min. 61) şi Jusuf ’(min. 78 - penalty). Alte rezultate înregistrate în această rundă: Plzen - Mlada Boleslav 7-1, Liberec - Slovacko 3-1, Zlin - Ostrava 1-1, Sigma Olomouc - Pribram 1-2.Astăzi (duminică, 31 mai) sunt programate meciurile Teplice - Opava (ora 15.00), Bohemians 1905 - Ceske Budejovice (17.00) și Karvina - Sparta Praga (19.00).    După 26 de etape, Slavia Praga este lider autoritar în clasament, cu 64 de puncte, fiind urmată de Viktoria Plzen (56p) și Jablonec (43p).