Nicușor Stanciu, cel mai bun meci de la sosirea în Cehia

23 septembrie 2021 10:51   Fotbal intern

Nicușor Stanciu a fost eroul formației sale, Slavia Praga, în primul tur al Cupei Cehiei. Internaționalul român și-a calificat de unul singur echipa în optimile de finală.

Slavia Praga a învins, în deplasare, cu scorul de 4-2 formația Velvary, din liga a treia, după ce la pauză adversarii conduceau cu 2-0. Titular la campioana Cehiei, Stanciu a ieșit parcă un alt jucător de la vestiare, astfel că a făcut cea mai bună repriză de la sosirea la Slavia. A marcat trei goluri, în minutele 55, 60 (penalty) şi 90+1 și a dat pasa decisive la reușita de 2-2, izbutită de Ibrahim Traore, din minutul 56. Evident că a fost declarat omul meciului.

Şi portarul naționalei, Florin Niță, s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Cehiei. Sparta Praga, formația lui, s-a impus cu 3-0 pe terenul divizionarei secunde Lisen, însă goal-keeper-ul român nu a fost folosit, fiind odihnit pentru meciurile de campionat.