O nouă rușine europeană pentru CFR Cluj

26 august 2021 23:38   Fotbal intern

Pentru CFR Cluj și pentru suporterii ei, fiecare meci în disputat în cupele europene este un chin.

La fel a fost și partida de aseară, din returul play-off-ului Ligii Europa, contra sârbilor de la Steaua Roșie Belgrad. Învingători în prima manșă cu 4-0, oaspeții s-au trezit cu un penalty acordat cu larghețe de centralul Michael Oliver. A transformat cu puține emoții Katai în minutul 4. Clujenii au avut o reacție de orgoliu în partea a doua a primei reprize și Debeljuh a egalat în minutul 34. La pauză s-a intrat cu 1-1, însă de la cabine a părut că a ieșit doar o singură echipă, iar aceasta nu a fost campioana României. Drept urmare, gafa epocală a nou-intratului portar Bălgrădean, care a pasat în minutul 54 direct la un adversar (Pavkov) care a înscris, a venit firesc... Clujenii ar fi putut încheia meciul la egalitate, dar Deac a ratat cu nonșalanță un penalty apărat e goal-keeper-ul advers în minutul 63. Meciul s-a încheiat în huiduielile suporterilor, care i-au cerut demisia lui Șumudică. CFR va continua în grupele Conference League.