Petrolul Ploiești a câștigat (3-0) disputa cu CS Balotești, de la Chiajna

11 august 2018 18:21   Fotbal intern

Petrolul a făcut astfel uitată evoluția neconvingătoare din prima rundă a ligii secunde, când n-a scos decât o remiză albă (0-0), pe propriul teren, cu Sportul Snagov.

De data aceasta, oamenii lui Leo Grozavu s-a detașat rapid prin golul marcat de Lucian Cazan în minutul 3. Avantajul avea să fie majorat până la pauză când Herea a înscris cu un șut de la circa 16 metri (min. 34), iar Cazan a izbutit ”dubla” (min. 41), tot după un corner. Iar dacă în primul mitan gazdele au fost aproape de gol prin Nicolae (min. 33), care a trimis în stâlpul din stânga lui Tordai, în al doilea petroliștii Popescu (min. 58) și Nica (min. 81) au fost aproape de gol. În runda a 3-a, vinerea ce vine, la ora 18.00, FC Petrolul va primi vizita celor de la Pandurii Tg. Jiu.Alte rezultate din etapa a 2-a: Academia Clinceni – Daco-Getica București 5-0, Energeticianul – ASU Politehnica Timișoara 2-1, Luceafărul Oradea – Ripensia Timișoara 2-2, Metaloglobus – Aerostar Bacău 1-1, Sportul Snagov – CS Mioveni 2-0, UT Arad – Farul Constanța 4-2, Pandurii Tg. Jiu - FC Argeș 1-1. Mâine se joacă meciul Poli Timișoara – Dacia Unirea Brăila (ora 13.00), iar luni întâlnirea Chindia Târgoviște - ”U” Cluj (18.00).