Piază rea. Belgia n-a izbutit să-și înfrunte demonii, pierzând din nou în fața Franței

8 octombrie 2021 13:21   Fotbal intern

Programată la Torino, pe Juventus Stadium, a doua semifinală a Ligii Națiunilor 2021 la fotbal a fost extrem de spectaculoasă. Belgienii s-au desprins (2-0) în nici patru minute, însă campionii mondiali au avut o revenire de senzație după pauză.

Animată de Kevin De Bruyne, reprezentativa Belgiei a dominat primul mitan, izbutind să înscrie prin Carrasco (min. 37), cu concursul lui Lloris, și Lukaku (min. 40), care a șutat violent dintr-un unghi foarte greu. După pauză, „cocoșii” au atacat în valuri și au egalat prin reușitele lui Benzema (min. 62), care a trimis mingea în poartă deși era înconjurat de adversari, și Mbappe (min. 69), din penalty. Când toată lumea se pregătea de prelungiri, Theo Hernandez (min. 90) a adus victoria Franței cu o execuție de kinogramă. Indiscutabil, Franța rămâne o piază rea pentru echipa Belgiei. ”Cocoșii” au confirmat succesele din semifinalele ediției 2018 a Campionatului Mondial din Rusia (1-0) și din meciul pentru locurile 3-4 de la CM 1986 (4-2 după prelungiri). Iar Didier Deschamps a avut motive să fie mulțumit: "Am făcut o primă jumătate bună a reprizei întâi. În special, primele douăzeci şi cinci de minute. După aceea, am suferit prea mult, Ne-am retras prea mult. Nu am putut ieşi. Ne-a lipsit agresivitatea. Rezultatul de 2-0 a fost sever, dar a ajuns să sancţioneze un sfârşit insuficient al primei reprize. Apoi, în a doua jumătate, cu jucătorii noştri ofensivi care au hărţuit de peste tot, a fost diferit. Calitatea este acolo. Nu trebuie să uităm de adversarul pe care îl aveam în faţă. Nu degeaba este cea mai bună naţiune din clasamentul FIFA”, a spus selecționerul francez, care s-a referit și la finala cu Spania, din această duminică (ora 21.45):  ”Am urmărit meciul împotriva Italiei cu o echipă a Spaniei care are întotdeauna această abilitate de a priva adversarul de minge, de a-l obosi. Indiferent de jucători, chiar dacă sunt tineri, există această capacitate de a confisca mingea. Trebuie să o avem noi şi să fim eficienţi. Ne vom gândi cum să ne recuperăm bine. Luis Enrique este în tradiţia predecesorilor săi cu această abilitate de a menţine întotdeauna această echipă a Spaniei la un nivel înalt. Există un titlu în joc şi este important să câştigi titluri", a declarat Deschamps, potrivit lequipe.fr.De partea cealaltă, selecționerul belgian Roberto Martinez a concluzionat: ”Mi se pare foarte nemilos să pierzi acest meci aşa, în minutul 90, având în vedere prima repriză pe care am făcut-o, una de foarte înaltă calitate. Este foarte greu”.Franța - Belgia 3-2Au marcat: Benzema (min. 62), Mbappe (min. 69), Theo Hernandez (min. 90), respectiv Carrasco (min. 37), Lukaku (min. 40)Franţa: Lloris - Kounde, Varane, Lucas Hernandez - Pavard (Dubois, 90+2), Pogba, Rabiot (Tchouameni, 75), Theo Hernandez - Griezmann - Mbappe,Benzema (Veretout, 90+7)Selecţioner: Didier DeschampsBelgia: Courtois - Alderweireld, Denayer, Vertonghen - Castagne (Batshuayi, 90+2), Witsel, Tielemans (Vanaken, 70), Carrasco - De Bruyne, Lukaku, Eden Hazard (Trossard, 74)Selecţioner: Roberto MartinezArbitru: Daniel Siebert (Germania)Liga Națiunilor – turneu finalSemifinaleSpania – Italia 2-1Franța – Belgia 3-2Duminică, 10 octombrieMeci pentru locurile 3-4Italia – Belgia (16.00)FinalaFranța – Spania (21.45)Meciurile sunt transmise de Digi Sport