"Ploaie" de penalty-uri în partida Liverpool - Middlesbrough, în Cupa Angliei

24 septembrie 2014 12:28   Fotbal intern

Liverpool s-a calificat în optimile Cupei Ligii Angliei, după ce a trecut la loviturile de departajare de Middlesbrough. Partida din 16-imile competiţiei s-a terminat cu scorul de 14 la 13.

În primele 90 de minute de joc, pentru Liverpool a marcat Rossiter '10, iar pentru Middlesbrough a înscris Reach '62. În prelungiri, Liverpool a punctat prin Suso '109, însă Middlesbrough a egalat din nou prin Bamford, din penalty, în minutul 120+3.

La loviturile de departajare, Liverpool s-a impus cu scorul de 14-13. S-a executat 30 de penaty-uri şi s-au ratat doar trei, Adomah fiind responsabil pentru lovitura prin care "Boro" a pierdut.

Tot aseară, Arsenal a fost eliminată în 16-imi de Southampton, scor 1-2, Florin Gardoş fiind integralist la echipa câştigătoare.

Sunderland, cu portarul Costel Pantilimon integralist, a fost eliminată de Stoke City, scor 1-2, iar Swansea a învins Everton, scor 3-0.