Pupaţi-i picioarele!

26 iunie 2016 20:03   Fotbal intern

„Cocoşii” francezi continuă cursa pentru câştigarea Campionatului European, lucru care i se datorează în cea mai mare măsură atacantului Antoine Griezmann, autor al unei „duble” în meciul de ieri cu Irlanda (2-1).

Dezechilibrată la prima vedere, întâlnirea Franţa – Irlanda a debutat cum nu se poate mai prost pentru gazdele Euro 2016. Vedeta Pogba a făcut un penalty stupid, urcându-se pe un adversar, iar Brady a deschis scorul pe stadionul din Lyon. Delir în rândul fanilor insulari şi stupefacţie pe chipurile francezilor. Naţionala lui Deschamps a resimţit golul primit, chinuindu-se să se apropie de poarta Irlandei pe întreg parcursul primei reprize. „Cocoşii” s-au adunat abia la vestiare, iar Franţa s-a descătuşat în partea secundă. În decurs de numai trei minute (58-61), Antoine Griezmann a întors de unul singur soarta calificării în sferturi, mai întâi cu o lovitură de cap, urmată de un şut plasat. Gestul lui Dimitri Payet, care i-a pupat picioarele atacantului de la Atletico Madrid, spune totul despre felul în care au perceput francezii cele două reuşite ale lui Griezmann. Vârful de 25 de ani a mai marcat un gol decisiv la acest turneu final, izbutind să spargă reduta Albaniei în ultimele minute ale meciului din faza grupelor.