Record "galactic" stabilit de Realul lui Zidane

13 ianuarie 2017 12:59   Fotbal intern

Real Madrid s-a calificat joi seară în sferturile de finală ale Cupei Spaniei în urma rezultatului de egalitate (3-3) obţinut pe terenul celor de la FC Sevilla. Madrilenii câştigaseră turul cu 3-0, astfel că echipa lui Cristiano Ronaldo e cea care va continua competiţia.

La Sevilla, Realul a egalat abia în minutele de prelungire, prin Karim Benzema, prelungindu-şi seria de invincibilitate la 40 de meciuri. Acesta e un nou record pentru fotbalul spaniol, precedentul aparţinând rivalilor de la FC Barcelona, cu 39 de partide la rând fără eşec.

Ultimul meci pierdut de echipa antrenată de francezul Zinedine Zidane a fost cel cu Wolfsburg din sferturile de finală ale ediţiei trecute a Ligii Campionilor. De-atunci, trupa lui "Zizou" n-a mai cunoscut înfrângerea, acumulând 30 de victorii şi 10 remize.