România s-a impus în Muntenegru, însă Serbia a câștigat grupa

20 noiembrie 2018 23:42   Fotbal intern

Cu un joc mult mai ofensiv decât ne-a obișnuit în ultimii ani, în deplasare, echipa de fotbal a României a câștigat cu 1-0 (1-0), la Podgorica, meciul cu Muntenegru. Tricolorii au terminat grupa din Divizia C a Ligii Națiunilor pe locul 2, după Serbia.

Unicul gol al meciului Muntenegru - România a fost înscris de Țucudean, în minutul 44, cu un șut din afara careului mare la care portarul gazdelor n-a a scăpat mingea în poartă.

În minutul 72, Ciprian Tătărușanu a apărat penalty-ul executat de Jankovic și acordat pentru un fault comis de Săpunaru asupra lui Mugosa.

Disputa de la Podgorica s-a disputat în prezența a circa 2.000 de spectatori, asistența redusă fiind cauzată de ploaia care a căzut în Muntenegru.

În celălalt meci din grupă, Serbia - Lituania 4-1 (0-0). Goluri au fost marcate de Zulpaag (min. 51), Mitrovic (min. 58), Prijovic (min. 71), Ljajic (min. 74), respectiv de Petravicius (min. 64).

Clasament final:1. Serbia 14 puncte2. România 12 puncte3. Muntenegru 7 puncte4. Lituania 0 puncte

Cum Scoția a câștigat cu 3-2 în fața Israelului, în Grupa 1, România va intra în urna a patra la tragerea la sorți a grupelor preliminare pentru Euro 2020.