Sâmbătă neagră pentru români

27 ianuarie 2013 17:19   Fotbal intern

În campionatul Germaniei, în partida Augsburg - Schalke (0-0), atacantul Ciprian Marica a avut o evoluţie ştearsă şi a fost scos de pe teren în minutul 78. Ca "bonus", şi-a lovit un adversar cu cotul în figură şi a încasat un cartonaş galben (minutul 27). În Franţa, Adi Mutu a jucat până în minutul 88 în meciul Evian - Ajaccio (1-1) şi a ratat cu nonşalanţă o ocazie importantă de a marca.

Nici în Italia, situaţia nu a fost mai bună. Lazio, cu Ştefan Radu pe teren până în minutul 74, a pierdut acasă cu Chievo (0-1) şi a ratat ocazia de a ajunge pe locul doi în Serie A. Totuşi, Cristi Săpunaru i-a "întrecut" pe toţi.

Fundaşul celor de la Real Zaragoza a primit două cartonaşe galbene (51 şi 82) şi şi-a lăsat echipa în zece oameni. Partida cu Espanol Barcelona s-a încheiat în cele din urmă 0-0, iar oaspeţii au jucat şi ei cu un om mai puţin din minutul 80.