Scandal monstru la Astra - CFR, 0-2. Radunovic, schimbat în minutul 20 pentru o greşeală dubioasă

14 mai 2018 15:57   Fotbal intern

Astra – CFR s-a jucat sub presiunea unei tensiuni imense, giurgiuvenii fiind dispuşi să moară pe teren pentru a-i încurca pe ardeleni şi pentru a pune mâna pe prima promisă.

În minutul 12, jocul a fost însă deturnat spre oaspeţi cu largul concurs al gazdelor. Fundaşul muntenegrean, Risto Radunovic, a trimis neglijent cu capul o minge spre propriul portar, dar Plamen Iliev n-a fost nici el pe ape fază. Ovidiu Hoban a urmărit intelligent balonul şi l-a interceptat la timp, trimiţându-l în faţa porţii goale lui Ţucudean, care a deschis scorul. Au urmat moment de furie şi de frustrare dinspre banca Astrei mai ales spre Radunovic, care după ce a mai bâlbâit câteva mingi a fost schimbat cu Laurenţiu Buş. Fundaşul nu a acceptat umilinţa şi a făcut o criză de nervi la adresa antrenorului Gigi Mulţescu, fiind dus cu greu la cabine de către secunzii acestuia. Scandalul a urmat şi după finalul meciului câştigat cu 2-0 de CFR şi în boxa acuzatorilor a intrat chiar şi patronul Ioan Niculae. Fotbalistul i-a asigurat pe toţi că nu a fost intenţionat, ci doar o neînţelegere cu portarul bulgar pe care îl credea puţin mai ieşit. “Greşise mult înainte şi cred că i-am făcut un serviciu că l-am schimbat. Credeam că pune capul în pământ la schimbare, dar el a reacţionat aşa. Incredibil!”, a comentat Gigi Mulţescu episodul “Radunovic”.