Se complică şi Grupa C! Italia – Croaţia 1:1

14 iunie 2012 19:25   Fotbal intern

Italia a risipit două puncte în jocul cu Croaţia şi trebuie să învingă Irlanda, în ultima etapă, pentru a merge în „sferturi”.

Toate cele cinci goluri înscrise de Andrea Pirlo pentru Italia, din iulie 2006, au venit din faze fixe: trei din lovituri libere şi două din penalty.

Croaţii nu au pierdut niciodată în faţa italienilor din 1991, anul în care şi-au câştigat independenţa. De atunci, ei au câştigat de trei ori, iar alte trei jocuri s-au terminat la egalitate.

Cu golul marcat aseară, Mario Mandzukici a ajuns la cota trei la acest turneul final. În două partide, elevii lui Bilici au punctat de patru ori.

Fanii croaţi şi-au dat în petec. În minutul 55, două fumigene au fost aruncate pe teren, jucătorii croaţi cerându-le fanilor să înceteze.

Fumigene au fost aruncate şi în minutul 73, imediat după ce Mandzukici a înscris golul de 1-1.

Italia nu a câştigat niciun meci în 2012. Au fost două eşecuri (în amicale) şi două rezultate de egalitate.