Sergio Ramos şi-a dat singur „galben” în Liga Campionilor!

14 februarie 2019 14:12   Fotbal intern

Fundaşul lui Real Madrid a faultat intenţionat pentru a fi avertizat şi suspendat, riscând o sancţiune mai mare de la UEFA.

Experimentatul căpitan al madrilenilor a comis o gafă care ar putea costa scump Realul în actuala ediţie a Ligii Campionilor. Miercuri seară, în meciul tur din optimea cu Ajax de la Amsterdam, Sergio Ramos (32 de ani) a căutat intenţionat un cartonaş galben cu scopul de a a-şi ispăşi suspendarea în returul cu olandezii. Se întâmpla în minutul 89, la două minute după ce Real Madrid stabilise scorul final (2-1). Inclusiv prima declaraţie a lui Ramos a confirmat deliberarea cu care a comis faultul de „galben”. „Aş minţi dacă aş spune că nu am forţat primirea cartonaşului. Nu e vorba de subestimarea adversarului în retur, dar uneori în fotbal trebuie să iei şi astfel de decizii dificile”, a spus internaţionalul spaniol. Sergio Ramos a uitat însă să ia în considerare faptul că UEFA interzice un asemenea comportament printr-un articol de regulament. Astfel, forul european s-ar putea sesiza, iar Ramos riscă să fie suspendat nu doar un meci, aşa cum şi-a dorit, ci două. Ar fi un mic „dezastru” pentru Real Madrid în vederea partidei tur din sferturile de finală ale competiţiei pe care a câştigat-o în ultimii trei ani. Ulterior, pe internet, Ramos a revenit şi a negat intenţia, gest care ar putea fi însă tardiv.