Spania, tot tiki-taka, dar cu emoţii

28 iunie 2013 15:13   Fotbal intern

Umiliţi de spanioli în finala Europeanului din 2012, italienii au intrat pe arena din Fortaleza decişi să-şi ia revanşa. Băieţii lui Prandelii au jucat senzaţional şi i-au masacrat pe iberici în prima repriză. Casillas a făcut însă minuni şi Italia n-a marcat golul pe care-l merita din plin.

A doua parte a aparţinut spaniolilor, care au confiscat mingea dar fără a pune presiune pe Buffon. Sub italieni în timpul regulamentar, Xavi şi compania au vrut să dea lovitura în prelungiri, dar n-au putut.

La penalty-uri s-a mers cap la cap până la 6-6, când Bonucci a făcut gaură în cer cu şutul său. Jesus Navas a transformat, iar Brazilia - Italia, duminică noaptea de la ora 01.00, e finala Cupei Confederaţiilor din acest an. În aceeaşi zi, de la ora 19:00, Italia şi Uruguay se vor bate pentru locul trei.