Specialistul penalty-urilor vine la Cluj

15 martie 2017 20:11   Fotbal intern

Campioana Angliei a eliminat-o pe Sevilla, venită în competiţie doar pentru că a câştigat anul trecut Liga Europa, după un 2-0 de poveste în returul de marţi. Lucrurile puteau să stea însă total diferit fără două intervenţii de geniu ale viitorului nostru adversar.

Partida de pe King Power Stadium a fost una nebună! Leicester o conducea pe Sevilla în minutul 80 cu 2-0, scor de calificare, dar un gol al spaniolilor ar fi trimis partida în prelungiri. Cu 10 minute înainte de final, Vitolo a scăpat singur spre poarta gazdelor, pierdut din urmă de Fuchs, şi a fost faultat de portarul Kasper Schmeichel. Arbitrul italian Orsato a dictat penalty, iar englezii erau disperaţi. Fiul legendarului portar al lui Manchester United, care a fost în tribunele pentru a-şi susţine băiatul, a ghicit însă execuţia lui Steven N’Zonzi şi a salvat-o pe Leicester, la fel ca şi în tur. La Sevilla, gazdele au avut penalty în minutul 14, dar Kasper a apărat şi şutul lui Coreea. Fără aceste două intervenţii cel mai probabil discutam acum despre Sevilla calificată şi Leicester eliminată. Pentru noi, asta nu e bine! Urmează România - Danemarca, la Cluj, pe 26 martie, şi Schmeichel e titular cert. Iar noi avem o problemă la penalty-uri. Lipseşte principalul executant, Bogdan Stancu, iar despre catastrofa lui Nicuşor Stanciu din prelungirile meciului cu Muntenegru nu mai are rost să vorbim!