Steaua, eliminată din Europa

12 decembrie 2014 0:14   Fotbal intern

Steaua părăsește Europa după ce a pierdut calificarea pe mâna ei.

Cu gândul mai mult la cât de corecți vor fi cei de la Rio Ave decât la meciul cu Dinamo Kiev, steliștii s-au trezit învinși cu 2-0 pe o Arenă Națională care niciodată nu a fost mai pustie ca aseară, cu cei doar 7.700 de spectatori plătitori. Colac peste pupăză, lipsei de luciditate a steliștilor din fața porții – steliștii au avut 5-6  situații în care parcă le-a fost teamă să înscrie - i s-a adăugat și miopia tușierului care nu a ridicat fanionul la primul gol al meciului, marcat de Yarmolenko în minutul 71. În prelungiri a venit și golul al doilea și, astfel, Steaua a pierdut nu doar meciul, ci și Europa. Iar durerea e și mai mare căci, în Portugalia, Rio Ave a învins cu 2-0 pe Aalborg. Iar danezii, deși bătuți la București cu 6-0 în primul meci, se califică în primăvara europeană.