Steaua lui Rădoi s-a reinventat la Craiova

23 august 2015 20:16   Fotbal intern

Steaua lui Mirel Rădoi a pus capăt unei serii negre de cinci meciuri fără victorie. Astăzi, la Craiova, roş-albaştrii au regăsit gustul succesului (2-1), cu un penalty transformat pe final de Tade.

Coşmarul lui Rădoi pe banca Stelei pare să fi luat sfârşit. Scurta demisie de vineri cu care ne-a delectat antrenorul de 34 de ani a avut darul să-i trezească pe jucători, care au strâns rândurile şi au reuşit să se bucure din nou de o victorie, prima după cea de la Botoşani din prima zi a lunii august. Cel mai probabil la „sfatul” lui Gigi Becali, Mirel Rădoi a adus un suflu nou în 11-le de start, trimiţându-i pe bancă pe portarul Cojocaru şi pe atacantul Tade, doi dintre „clienţii” patronului. De asemenea, Nicuşor Stanciu a revenit printre titulari într-un meci din Liga I, lucru care s-a văzut, în special în prima repriză. Decarul campioanei a tras echipa după el, a deschis scorul cu o lovitură de cap bine plasată, având şi alte câteva acţiuni periculoase. Din păcate, eforturile lui Stanciu au fost spulberate pe finalul primei reprize de Alex Chipciu. Vedeta roş-albaştrilor a comis mai întâi un penalty stupid, din care Craiova a egalat, după care a avut ocazia de a-şi spăla gafa, dar a tras în bară din poziţie ideală. În partea secundă, Steaua a forţat pe final, avut încă o bară prin Râpă, reuşind în cele din urmă golul victoriei dintr-un penalty scos de Enceanu şi transformat de hulitul Gregory Tade, intrat în joc în locul lui Tudorie.