Ştefan Popescu l-a eclipsat pe Adi Mutu

13 ianuarie 2012 16:26   Fotbal intern

Ştefan Popescu este un român de 18 ani care a impresionat în Cupa Italiei. În minutul 20 al partidei a înscris golul Cesenei din jocul cu Napoli, scor 1-2, în care Mutu nu a jucat. După alte nouă minute a părăsit terenul din cauza unei accidentări.

Ştefan Adrian Popescu s-a născut la 5 mai 1993, la Iaşi, iar la vârsta de opt ani a început fotbalul la clubul local „Noua Generaţie".

A participat la selecţia naţională organizată de Gillette şi, cum a fost între primii 11 pe ţară, a primit drept premiu un stagiu de pregătire de un an la şcoala lui Gică Popescu. La 17 ani a făcut pasul cel mare - transferul la AS Roma.

Şi-a câştigat locul la U-17, dar a fost lovit de ghinion şi a suferit o fractură de gleznă care l-a ţinut pe bară aproximativ şapte luni. În această vară, Ştefan Popescu a ajuns la Cesena, coleg cu Mutu. După 11 meciuri jucate la Primavera, fundaşul stânga a prins în sfârşit lotul primei echipe.