Suedia a câștigat Grupa E, Spania a terminat pe locul 2. Ucraina, calificată în „optimi” prin jocul rezultatelor

23 iunie 2021 21:43   Fotbal intern

Disputat în această seară, ultimele două meciuri din Grupa E au stabilit clasamentul final. Victorioasă (3-2) în fața Poloniei, Suedia a terminat pe locul 2. Fără victorie în precedentele două partide, Spania a surclasat (5-0) Slovacia și a ocupat poziția a doua. Cele două formații s-au calificat în optimile de finală. Aceste rezultate permit Ucrainei să meargă mai departe.

Cu două egaluri în precedentele meciuri, ibericii aveau nevoie de victorie pentru a se califica în optimile de finală. Iar ei au obținut-o profitând de erorile făcute de slovaci în apărare. Aceștia și-au înscris două autogoluri prin portarul Dubravka (min. 30) și Kucka (min. 71). Celelalte trei goluri au fost reușite de Laporte (min. 45+3), Sarabia (min. 56) și F. Torres (min. 67). Morata a ratat un penalty în minutul 11. Aceeasta a fost a 5-a lovitură de la 11 metri ratată de Spania la rând. În celălalt meci, Suedia s-a impus cu 3-2 în fața Poloniei. Scandinavii au avut 2-0 prin reușitele lui Forsberg (min. 2 și 59), însă au fost egalați prin golurile lui Lewandowski (min. 61 și 84). Situație în care Spania trecuse pe locul 1. Suedia a reacționat și Claesson a adus victoria în prelungiri (min. 90+4). În minutul 17, Lewandowski a trimis de două ori mingea cu capul în bară, după un corner.Suedia şi Spania s-au calificat în această ordine, în optimile de finală ale Euro 2020, iar polonezii şi slovacii au fost eliminați. Scandinavii vor juca cu o echipă de pe locul 3 din grupele A/B/C/D, iar ibericii vor înfrunta Croația, în 28 iunie, la ora 19.00. Slovacia - Spania 0-5 Au marcat: Dubravka (min. 30), Laporte (min. 45+3), Sarabia (min. 56), F. Torres (min. 67), Kucka (min. 71)Slovacia: Dubravka - Pekarik, Satka, Skriniar, Hubocan - Haraslin (Suslov, 69), Kucka, Hromada (Lobotka, 46), Mak (Weiss, 69) - Hamsik (Benes, 90) - Duda (Duris, 46). Selecţioner: Stefan TarkovicSpania: Unai Simon - Azpilicueta (Oyarzabal, 77), Eric Garcia (Pau Torres, 71), Laporte, Jordi Alba - Koke, Busquets (Thiago Alcantara, 71), Pedri - Sarabia, Morata (Ferran Torres, 66), Gerard Moreno (Adama Traore, 77). Selecţioner: Luis Enrique.Arbitru: Bjorn Kuipers (Franţa)Suedia - Polonia 3-2 Au marcat: Forsberg (min. 2 și 59), Claesson (min. 90+4), respectiv Lewandowski (min. 61 și 84)Suedia: Olsen - Lustig (Krafth, 68), Lindelof, Danielson, Augustinsson - S. Larsson, Ekdal, K. Olsson, Forsberg (Claesson, 78) - Quaison, Isak (Berg, 68). Selecţioner: Jan AnderssonPolonia: Szczesny - Bereszynski, Glik, Bednarek - Krychowiak (Placheta, 78), Klich (Kozlowski, 73) - Jozwiak (Swierczok, 61), Swiderski, Zielinski, Puchacz (Frankowski, 46) - Lewandowski. Selecţioner: Paulo SousaArbitru: Michael Oliver (Anglia)Clasament1. Suedia - 7 puncte (3 meciuri)2. Spania - 5 puncte (3 meciuri)3. Slovacia - 3 puncte (3 meciuri)4. Polonia - 1 punct (3 meciuri)