Tottenham, echipa lui Jose Mourinho, a condus cu 3-0, însă a fost egalată de West Ham în prelungiri

19 octombrie 2020 11:02   Fotbal intern

Ediția în curs a Premier League este una extrem de agitată. Iar meciul dintre Tottenham și West Ham, de duminică, s-a înscris pe această linie. Oamenii lui Jose Mourinho au condus cu 3-0, însă au fost egalați în prelungiri.

Disputată în etapa cu numărul 5, confruntarea a început nespus de bine pentru Tottenham. Formația gazdă a înscris prin Son (min. 1) și Harry Kane (min. 8 și 16), dând senzația că are victoria în buzunar. N-a fost așa fiindcă oaspeții au revenit uluitor pe final, obținând un prețios punct prin golurile lui Balbuena (min. 82) şi Lanzini (min. 90+4),precum și autogolul lui Davinson Sanchez (min. 85).Nu este singurul rezultat surprinzător de la startul acestei ediții de campionat. Pot fi amintite cele ale  meciurilor Manchester United - Crystal Palace 1-3, Manchester City - Leicester 2-5, Leicester - West Ham 0-3, Manchster United - Tottenham 1-6, Aston Villa - FC Liverpool 7-2. De asemenea, în ultima rundă, a 5-a, Aston Villa s-a impus pe terenul lui Leicester (1-0), prin golul înscris de Barkley '90+1.În clasamentul la zi, Everton este lider, cu 13 puncte, urmată de Aston Villa (12p, 4 meciuri), Liverpool (10p), Leicester (9p) şi Arsenal (9p), Tottenham (8p) şi Chelsea (8p).