„Tripla” lui Ronaldo duce Portugalia în finala Ligii Naţiunilor

6 iunie 2019 14:39   Fotbal intern

Starul lusitan a decis de unul singur semifinala cu Elveţia (3-1) din Liga Naţiunilor.

Pe teren propriu, la Porto, Portugalia lui Cristiano Ronaldo va juca duminică finala Ligii Naţiunilor, împotriva învingătoarei din partida Olanda – Anglia, programată joi.

În prima semifinală, contra Elveţiei, Ronaldo a reuşit un hattrick de senzaţie cu care a evitat intrarea meciului în prelungiri. Vedeta Portugaliei a deschis scorul din lovitură liberă, dar elveţienii au egalat dintr-un penalty dictat de arbitrajul video (VAR). Culmea, arbitrul a consultat înregistrarea fazei după ce acordase eronat o altă lovitură de la 11 metri Portugaliei, decizie anulată de acelaşi VAR.

În minutele de final (88 şi 90) a ieşit din nou la rampă geniul lui Ronaldo, care şi-a pus semnătura pe două reuşite cu care campioana Europei va avea şansa să cucerească duminică un nou trofeu, Liga Naţiunilor.