Trosc! Şi-a rupt piciorul în două locuri

26 martie 2017 20:30   Fotbal intern

Derby-ul insular dintre Irlanda şi Ţara Galilor (0-0) din preliminariile Cupei Mondiale a stat sub semnul accidentării teribile suferite de căpitanul gazdelor.

În minutul 69, Seamus Coleman a fost contrat violent de galezul Neil Taylor, iar consecinţele au fost devastatoare. Aşa cum se poate vedea şi în imagine, piciorul lui Coleman s-a deformat, verdictul fiind unul dur: dublă fractură de tibie şi peroneu. Evident, agresorul a fost eliminat din joc, o palidă consolare pentru fundaşul de 28 de ani al echipei Everton, operat sâmbătă dimineaţă la Dublin şi obligat acum să ia o pauză de cel puţin şase luni. „L-am văzut după meci, era groggy. E o lovitură grea pentru el, a avut un sezon fenomenal atât la echipa de club, cât şi la naţională. Nu se ştie exact cât va lipsi, nici măcar doctorii nu pot aprecia în acest moment”, a declarat selecţionerul Irlandei, Martin O’Neill.