Un fost fotbalist în Liga I e înger şi demon la AS Monaco

4 ianuarie 2016 14:56   Fotbal intern

Lacina Traore, atacantul lansat de CFR Cluj, a reuşit o performanţă rară într-un meci câştigat cu 10-2 de AS Monaco în Cupa Franţei. Ivorianul a marcat patru goluri în 24 de minute, după care a fost eliminat!

Duminică seară, monegascii i-au spulberat cu 10-2 în 32-imile Cupei pe amatorii de la Saint-Jean Beaulieu, partidă în care eroul principal a fost Lacina Traore. Dezlănţuit, acesta a umplut poarta echipei de liga a şaptea, reuşind să dea patru goluri în decurs de numai 24 de minute (21-45).

Cea mai reuşită repriză din cariera lui Traore s-a încheiat însă neplăcut, ivorianul de 25 de ani văzând „roşu” după un conflict cu un adversar petrecut în tunelul care duce la vestiare.

"Ştiu că el a zis doar «Închide-ţi gura!». Dacă ne-am lua după ce spun fotbaliştii pe teren, atunci toţi ar trebui eliminaţi”, a declarat antrenorul lui AS Monaco, Leonardo Jardim, sărind în apărarea elevului său.