Universitatea Craiova, victorie mare la CFR Cluj și reintră în cursa pentru titlu

24 aprilie 2021 22:42   Fotbal intern

Universitatea Craiova s-a impus cu scorul de 2-1 în deplasare, cu CFR Cluj, și a recuperat din diferența care o separa de primele clasate. Titlul este din nou o afacere în trei.

Universitatea Craiova s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la CFR Cluj la capătul unui meci în care oltenii au profitat la maximum de ocaziile avute, iar ardelenii au ratat din toate pozițiile.

Scorul a fost deschis de Ivan, în minutul 27, atacantul Craiovei împingând în plasă o minge respinsă de portarul Bălgrădean la lovitura de cap a lui Marius Constantin, după un corner.

Egalarea a venit în minutul 54, prin islandezul Sigurjonsson, care a înscris cu un şut din aproximativ opt metri. Scorul final a fost stabilit de Tudorie, care a marcat cu o lovitură de cap spectaculoasă din interiorul careului.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova s-a apropiat la patru puncte de CFR Cluj, ocupanta locului secund, și la cinci de liderul FCSB, care are un meci mai puțin disputat.