UTA a surclasat pe Petrolul

8 decembrie 2019 18:15   Fotbal intern

Formația arădeană s-a impus cu 3-0, același rezultat ca în tur, consolidându-și poziția de lider în liga a doua

UTA a profitat de faptul că a jucat cu un om în plus din minutul 45, când petrolistul Sergiu Arnăutu a văzut cartonașul roșu după ce i-a adus injurii arbitrului Horia Mladinovici. Oaspeții au rezistat până în minutul 69, când Valentin Buhăcianu a reluat mingea în poartă, de la circa 7 metri, printre picioarele portarului Avram. Cu opt minute înaintea scurgerii timpului regulamentar de joc, Ciprian Rus a majorat diferența fructificând o pasă a lui Alexandru Ioniță. Cei doi au conlucrat și la ultimul gol, în minutul 90+1, doar că de data aceasta au inversat rolurile. Scăpat singur cu Avram, Rus i-a așezat mingea lui Ioniță, iar acesta a îndeplinit o simplă formalitate.

S-a cerut demisia lui Stoican

Grație acestui succes, UTA și-a consolidat poziția de lider. Petrolul, în schimb, staționează pe locul 8, fiind la 10 puncte de gruparea arădeană și îndepărtându-se de obiectivul propus, și anume obținerea promovării în Liga 1. Acesta e și motivul pentru care galeria ploieșteană a cerut demisia antrenorului Flavius Stoican.  Alte rezultate din etapa cu numărul 21 a Ligii 2: Campionii FC Argeș - Sportul Snagov 3-0, Metaloglobus București - FC Csikszereda 3-0, Gloria Buzău - Ripensia Timișoara 3-3, CSM Reșița - CS Mioveni 0-1, Dunărea Călărași - Farul Constanța 1-1, ASU Politehnica Timișoara - Pandurii Tg. Jiu 1-0, Concordia Chiajna - Rapid 1-3. Turris Turnu Măgurele a stat.Clasamentul arată astfel în partea sa superioară: 1. UTA 41 puncte, 2. Mioveni 37p, 3. Rapid 35, 4. FC Argeș 33p, 5. Turris 32p.