Victorie cu noroc pentru România în Lituania, în Liga Națiunilor

11 octombrie 2018 23:58   Fotbal intern

Naționala României a obținut prima victorie din Liga Națiunilor. ”Tricolorii” s-au impus cu scorul de 2-1 la Vilnius, în fața Lituaniei, la capătul unui meci în care le-a trecut glonțul pe lângă ureche.

Golul victoriei a fost marcat de Maxim, în al treilea minut al prelungirilor, ”neamțul” nostru reușind să înscrie din careu după o pasă excelentă primită de la Keșeru. A fost golul eliberării ”tricolorilor”, care au fost la câteva minute de o mare rușine, după ce gazdele ne egalaseră în minutul 89. Scorul fusese deschis de Chipciu, în minutul 13, care fructificase o fază construită de Țucudean și Mitriță. Din păcate, a fost cam singura ocazie a românilor până la golul victoriei.

Cu această victorie, care a fost dedicată de tricolori fiului fostului dinamovist Cosmin Pașcovici, Denis, decedat ieri după o lungă suferință, la vârsta de doar 14 ani, România se pregătește de o adevărată finală a grupei duminică, la București, contra Serbiei, învingătoare aseară în Muntenegru cu 2-0.