Victorie fabuloasă obținută de România la Europenele U21: a învins Anglia cu scorul de 4-2!

21 iunie 2019 21:30   Fotbal intern

Naționala României a obținut o victorie imensă în fața Angliei la turneul final al Campionatului European Under 21!

România a învins cu scorul de 4-2 Anglia, în etapa a doua a grupei C a Campionatului European Under 21, toate golurile fiind marcate în repriza secundă!

Meciul a fost dramatic. Scorul a fost deschis de Pușcaș, în minutul 76, dintr-un penalty scos de Florinel Coman, pentru ca după trei minute Gray să egaleze. Ianis Hagi a readus echipa noastră în minutul 85. Bucuria a durat doar două minute, Abraham egalând în minutul 87. După doar două minute, Florinel Coman a readus echipa noastră în avantaj, printr-un șut de la 35 m și cu ajutorul portarului englez, care a scăpat mingea ca săpunul printre mâini. Același Florinel Coman a stabilit scorul final, în al treilea minut de prelungiri.

Astfel, cu 6 puncte, România are mari șanse de a se califica în semifinale, ceea ce ar echivala cu calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo.