Victorie record pentru Manchester United - 9-0 cu Southampton

3 februarie 2021 13:03   Fotbal intern

Aflată în lupta pentru titlul de campioană în Anglia, Manchester United a obținut o victorie zdrobitoare în a 22-a etapă: 9-0 cu Southampton! „Red Devils” se află pe locul 2 al clasamentului, la egalitate de puncte (44) cu rivala Manchester City, însă având două meciuri mai mult disputate.

United a izbutit să facă uitat eșecul suferit pe teren propriu, în 27 ianuarie, cu Sheffield United, ultima clasată (1-2), și egalul (0-0) cu Arsenal, la Londra. Totodată, s-a egalat și rezultatul-record din Premier League -  Leicester a izbutit o victorie la același scor în 2019, tot cu Southamton, iar Man United în 1995, acasă, cu Ipswich Town. Pe de altă parte, este pentru a doua oară în această ediție de campionat când se înscriu nouă goluri într-un meci, prima oară întâmplându-se în 4 octombrie 2020, când Aston Villa  s-a impus cu 7-2 în fața lui Liverpool.     Golurile lui United au fost reușite de Martial (min. 69, 90), Wan-Bissaka (min. 18), Rashford (min. 25), Cavani (min. 39), McTominay (min. 71), Fernandes (min. 87 - penalty), James (90+3) și Bednarek (min. 34 - autogol). Southampton a avut doi jucători eliminaţi, pe Jankewitz, în minutul 2, şi Bednarek, în minutul 86. Este pentru a doua oară în istoria Premier League când șapte jucători înscriu într-un singur meci, după meciul Chelsea - Aston Villa (8-0) din 2012.