VIDEO / Mexic - Italia 1-2: Pirlo a «inventat» lovitura liberă perfectă

17 iunie 2013 9:26   Fotbal intern

Mexic şi Italia au oferit o partidă atât de deschisă încât până şi comentatorul postului BBC era uimit de ce vedea pe teren. Dincolo de faptul că s-au marcat două goluri în primele 34 de minute, aproape că fiecare fază s-a încheiat cu o şansă de gol! Pe lângă cele două reuşite, Mexic a avut o bară, iar Italia un penalty neacordat. Omul primei părţi a fost portarul mexican, Corona. A câştigat duelul de la distanţă cu Balotelli, însă nu şi pe cel cu Pirlo. În minutul 27, formidabilul mijlocaş al lui Juventus a deschis scorul după o lovitură liberă perfect executată. A fost al doilea golazo din Cupa Confederaţiilor, după reuşita de senzaţie a lui Neymar, în confruntarea cu Japonia. Totuşi, la pauză s-a intrat cu 1-1, după ce Barzagli a comis-o în faţa lui Dos Santos. Acesta i-a luat faţa fundaşului italian, a pătruns în careu, şi a fost faultat de Barzagli. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de fotbalistul lui Manchester United, Javier Hernandez (34).

Balotelli, la fel ca buldozerul

După pauză, ritmul a mai scăzut, dar Italia a controlat meciul. Trupa lui Prandelli ar fi trebuit să primească un penalty, în minutul 60, după ce Balotelli a fost faultat în careu. Din nou însă, centralul chilian, Osses, i-a dezavantajat pe italieni, spre furia lui Balotelli, care a făcut o criză de nervi. Vârful lui Milan s-a răzbunat 18 minute mai târziu, atunci când i-a luat faţa fundaşului care l-a marcat, l-a învins datorită forţei sale, şi a „catapultat" balonul în plasă. De aici până în final, Italia a jucat conservator, la rezultat, cu pase scurte, păstrându-şi avantajul. S-a terminat 2-1, iar Italia şi Brazilia (a învins Japonia cu 3-0) sunt favorite la primele două locuri în grupa A, care duc în semifinalele Cupei Confederaţiilor.