VIDEO Mircea Lucescu şi-a salvat jucătorii de la măcel

16 noiembrie 2014 17:09   Fotbal intern

Antrenorul lui Şahtior Doneţk a oprit amicalul cu Olimpik fiindcă meciul risca să se transforme într-unul de K1.

"Il Luce” a decis să programeze ieri o partidă de verificare cu rivala din oraş, dar în minutul 39 a intrat pe teren şi a cerut oprirea disputei. O contră între elevul său Nem şi un adversar era să stârnească o bătaie generală.

“Minerii” au simţit pe piele lor încă de la începutul jocului duritatea celor de la Olimpik. Arbitrul a folosit din plin cartonaşele şi i-a sancţionat pe vinovaţi, dar situaţia nu a mai putut fi controlată şi în minutul 38. Sătul să tot fie hărţuit, jucătorul lui Şahtior, Wellington Nem, a avut o intrare cu picioarele înainte prin alunecare, însă adversarul a apucat să se ferească. Totuşi, a fost pedepsit imediat de un alt fotbalist al lui Olimpik, care i-a degajat mingea cu putere în piept. Brazilianul a fost doborât, a încercat să riposteze şi de aici s-a creat un meleu. Mircea Lucescu, “blindat” cu geacă şi o căciulă groasă pe cap, s-a văzut nevoit să intervină şi de pe banca tehnică s-a dus direct în mijlocul mulţimii. El i-a cerut arbitrului să oprească jocul, “fluieraşul” s-a conformat şi astfel jocul cu scântei s-a încheiat în minutul 39 la scorul de 0-0.