Vis năruit. România a condus cu 1-0 la Hamburg, însă s-a înclinat (1-2) pe terenul Germaniei

8 octombrie 2021 23:58   Fotbal intern

Contrar previziunilor, naționala lui Mirel Rădoi a făcut un joc curajos în fața multiplei campioane mondiale și europene. Iar Ianis Hagi a înscris un gol de kinogramă.

Cu toate că a aliniat o formulă cu cinci fundași, România a izbutit să amenințe poarta lui Ter Stegen încă din start când Toșca a șutat, însă mingea a trecut pe lângă. Și după ce VAR-ul a contrazis decizia arbitrulului Cakir, care a dat penalty pentru nemți, la un duel între Werner și Burcă, Ianis Hagi a izbutit o fază de manual. Jucătorul lui Rangers a slalomat printre apărătorii germani și a finalizat cu piciorul stâng, izbutind ceea ce poate fi numit „golul carierei” (min. 9). Uluiți, nemții au fost pe punctul de a claca din nou în minutul următor, când balonul șutat de Pușcaș a fost deviat în corner. Împulsionată de public, Germania a dominat mai apoi, la pauză având o posesie de 74%. În aceste condiții, România n-a putut evita golul egalizator, care a fost reușit de Gnabry (min. 52) cu un șut sec din afara careului mare. Superioritatea gazdelor s-a concretizat în minutul 81, când Muller a trimis în poarta bravului Niță mingea deviată cu capul de Goretzka.    Astfel s-a năruit visul frumos al primei victorii într-un meci oficial cu Germania. Rezultatul retrogradează echipa României pe locul 4 în clasamentul grupei J, dar o victorie luni, la București, cu Armenia poate readuce naționala în lupta pentru clasarea pe locul 2 și, implicit, participarea la barajul de calificare la CM Qatar 2022. Germania – România 2-1Au marcat: Gnabry (min. 52), Muller (min. 81), respectiv Ianis Hagi (min. 9)Germania: Ter Stegen - Hofmann (Klostermann, 85), Sule, Rudiger, Kehrer - Goretzka, Kimmich - Gnabry, Reus (Havertz, 67), Sane (Adeyemi, 89) - Werner (Muller, 67)Selecționer: Hans FlickRomânia: Niță - Rațiu, Rus, Chiricheș, Burcă (Manea, 60), Toșca - Hagi (Maxim, 60), Stanciu (Albu, 82), Marin, Mihăilă (Ivan, 60) - Pușcaș (Mitriță, 82)Selecționer: Mirel RădoiArbitru: Cüneyt Çakır (Turcia)CM 2022, preliminariiZona EuropaGrupa JLiechtenstein - Macedonia de Nord 0-4Islanda - Armenia 1-1Germania - România 2-1Clasament1. Germania 18 puncte (7 meciuri)2. Macedonia de Nord 12 puncte (7 meciuri)3. Armenia 12 puncte (7 meciuri)4. România 10 puncte (7 meciuri)5. Islanda 6 puncte (7 meciuri)6. Liechtenstein 1 punct (7 meciuri)Etapa următoare - 11 octombrie (21.45)Macedonia de Nord - GermaniaRomânia - ArmeniaIslanda - Liechtenstein