Zinedine Zidane spune că excluderea Realului ar fi „o absurditate”

26 aprilie 2021 12:02   Fotbal intern

La o săptămână după ce proiectul Super Ligii Europene a fost abandonat de majoritatea cluburilor, pe continent se vor disputa semifinalele ediției 2020/2021 a Ligii Campionilor. Mâine (marți, 27 aprilie), la ora 22.00, e programat meciul Real Madrid - Chelsea Londra, iar miercuri, la aceeași oră, se va desfășura partida Paris Saint-Germain - Manchester City.

Și cum în ultimul timp s-a vorbit despre sancțiunile pe care Uniunea Europeană de Fotbal Asociație (UEFA) le-ar pregăti pentru formațiile care au inițiat Super Liga, Zinedine Zidane (Real Madrid) a fost chestionat pe această temă înaintea partidei de campionat cu Betis Sevilla (0-0). Antrenorul francez a spus că o excludere a formației iberice din Liga Campionilor ar fi o absurditate: ”Ar fi ilogic. Noi avem dreptul de a participa la această competiție. Ar fi complet absurd și nu am nimic de adăugat pe acest subiect”.Altfel, Real Madrid a făcut un meci foarte slab cu Betis, ratând ocazia de a se apropia de liderul din LaLiga, Atletico Madrid. Singura veste bună o reprezintă revenirea pe teren a lui Eden Hazard, care l-a înlocuit pe Marco Asensio (min. 77). Accidentat în 30 ianuarie, la partida cu Levante, belgianul a mai evoluat doar un sfert de oră în această primăvară, cu Elche, în 13 martie. De altfel, Hazard a disputat doar 10 meciuri în ediția 2020/2021 a campionatului Spaniei, marcând două goluri.Chelsea, în schimb, a câștigat (1-0) pe Stadionul Olimpic din Londra, cu West Ham, unicul gol fiind marcat de Werner, în minutul 43. Grație acestui succes, oamenii lui Tuchel se mențin pe locul 4 în Premier League, la un punct în urma lui Leicester și având 3 puncte mai mult decât adversarii lor din weekend.