Dinamovistul Penedo a luat 3 goluri de la Belgia în debutul Panamei la Mondial

18 iunie 2018 20:03   Fotbal internațional

Intrarea Ligii 1 în sfârşit pe teren la Campionatul Mondial din Rusia s-a produs azi, la Sochi, când portarul "câinilor", Jaime Penedo, a fost titular la Panama în partida cu Belgia, prima din grupa G.

Şi o repriză a fost la nivel înalt. Goalkeeperul alb-roşilor a apărat fantastic în primele 45 de minute când a respins torpilele lui Lukaku, Hazard şi De Bruyne, dând speranţe micuţei naţionale din America Centrală că poate furniza Mondialului din Rusia o nouă surpriză de proporţii. Din păcate pentru Penedo şi compania, totul s-a dărâmat imediat după reluare, când Mertens, atacantul lui Napoli, a deschis scorul printr-un şut fantastic din interiorul careului. Era minutul 47 şi odată văzându-se în avantaj şi cu meciul deblocat, belgienii au zburdat pe teren. Panamezii au căzut puţin şi fizic, iar Romelu Lukaku a închis orice vis printr-o dublă marcată în doar cinci minute, 69, 74. Belgia - Panama, 3-0, şi trupa lui Roberto Martinez poate spune că a spălat puţin ruşinea echipelor cu pretenţii, dar care au dezamăgit până acum.