Dinamovistul Penedo a luat şase goluri de la Anglia la Cupa Mondială 2018

24 iunie 2018 17:17   Fotbal internațional

Dinamovistul Jaime Penedo va veni cu tolba plină de la turneul final al Campionatului Mondial.

După ce în prima etapă a luat trei goluri de la Belgia, ieri a primit de două ori mai multe de la englezi. Anglia s-a impus cu scorul de 6-1 în cel mai dezechilibrat meci al actualei ediţii a Mondialului, cinci dintre goluri fiind marcate în prima repriză. Eroul partidei a fost atacantul Kane, care a reuşit o triplă. El a marcat de două ori din penalty, în minutele 22 şi 45 şi ultima dată din acţiune, în minutul 62. Astfel, a ajuns pe primul loc în clasamentul golgheterilor, cu 5 reuşite. Celelalte goluri ale britanicilor au fost marcate de Stones (min. 8 şi 40) şi Lingard (min. 36).

Chiar dacă au pierdut clar, panamezii au de ce să fie mândri: au marcat primul gol din istorie la un turneu final al unui Campionat Mondial. Eroul naţional poartă numele lui Baloy, iar reuşita a venit în minutul 78.