Doi fotbaliști români, în vizorul lui Juventus. Pe cine au pus ochii italienii
Juventus Torino conturează strategia mutărilor din perioada de mercato și, potrivit presei din Italia, printre jucătorii doriți se numără și doi fotbaliști români de la echipa națională. Astfel, Andrei Rațiu (27 de ani, Rayo Vallecano) și Radu Drăgușin (23 de ani, Tottenham Hotspur) ar putea îmbrăca tricoul uneia dintre cele mai cunoscute echipe din Serie A.
În „ecuația” unui eventual transfer intră elemente importante, precum bugetul disponibil, plecările preconizate, în perioada următoare și strategia clubului, însă ambii jucători din țara noastră s-ar afla în vizorul lui Juventus pentru consolidarea apărării. Lista este întregită de fotbaliști precum Marco Palestra (20 de ani, Atalanta BC), englezul Brooke Norton-Cuffy (21 de ani, Cagliari) sau belgianul Rafik Belghali (23 de ani, Hellas Verona FC).
Speră la calificarea la Mondial, după o pauză de aproape trei decenii
Vestea este una bună pentru echipa națională, selecționerul Mircea Lucescu (80 de ani) punctând în repetate rânduri că este important ca fotbaliștii de la prima reprezentativă să fie angrenați la cluburi mari, unde să se impună drept oameni de bază.
Atât Rațiu, cât și Drăgușin sunt fotbaliști constanți la echipa națională, cel din urmă venind după o perioadă dificilă, marcată de o accidentare, urmată de operație și recuperare îndelungată. Prima reprezentativă din țara noastră are în față o primăvară „de foc”, naționala României urmând să dispute meciul de baraj împotriva Turciei, în deplasare, pe 26 martie, în semifinala play-off-ului pentru CM 2026 - în cazul mult sperat al unei victorii, țara noastră ar juca finala tot în deplasare, cu învingătoarea dintre Kosovo şi Slovacia, tot în manșă unică, pe 31 martie. Dacă se va califica la CM2026, după o absență de aproape trei decenii, România va face parte din Grupa D, unde ar avea programate trei partide.
Ai un pont sau mai multe informații pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro!