Echipa lui Cosmin Contra încheie anul cu o victorie și e lider în Arabia Saudită

31 decembrie 2021 16:17   Fotbal internațional

În Arabia Saudită, astăzi (vineri, 31 decembrie), s-au disputat meciurile din etapa cu numărul 15 a campionatului de fotbal. Formaţia Al-Ittihad, antrenată de Cosmin Contra, a obţinut o victorie printr-un gol reușit în prelungiri. Într-o altă partidă, echipa lui Constantin Gâlcă, Al-Hazem, a înregistrat o înfrângere tot în urma unui gol primit pe final.

Al-Ittihad s-a impus cu 3-2 pe terenul lui Al Baten, revenind de la 0-1. Gazdele au marcat prin Antonio (min. 5) şi Rayhi (min. 83). Pentru formația lui Contra au înscris Antonio (min. 8 - autogol), Naji (min. 72 - autogol) şi Camara (min. 90+3).

Al-Hazem, în schimb, a pierdut (0-1), acasă, partida cu Al Ta’i. Unicul gol a fost marcat în minutul 90+5, de Musona.

Al-Ittihad este lider în clasament, cu 32 de puncte, în timp ce Al-Hazem ocupă ultima poziţie, cu 11 puncte. Al Ta’i se află pe 8, cu 19 puncte, iar Al Batin pe 14, cu 14 puncte.

În 7 ianuarie, Al-Ittihad va evolua pe teren propriu, în compania lui Al Feiha, formație aflată pe locul 5. În aceeași zi, Al-Hazem se va deplasa la Al-Taawon, grupare care ocupă poziția a 15-a, penultima.