Franţa este prima semifinalistă a Cupei Mondiale 2018

6 iulie 2018 18:53   Fotbal internațional

Franţa a confirmat forma bună de la acest Mondial şi, în plus, a speculat la maximum absenţa lui Cavani din atacul Uruguayului.

Jucătorii din Hexagon s-au impus cu scorul de 2-0 în faţa sud-americanilor, calificându-se la pas în semifinalele Cupei Mondiale. Scorul a fost deschis de Varane, în minutul 40, care a trimis în poartă cu o lovitură de cap o centrare a lui Griezmann. În minutul 61, acelaşi Griezmann a trecut din rolul de pasator în cel de marcator. A fost un gol la care cea mai mare contribuţie a avut-o portarul urguayenilor, Muslera. Acesta a fost păcălit de traiectoria balonului şutat de la 20 de metri de vedeta lui Atletico Madrid şi a respins mingea în propria poartă. În semifinale, francezii vor juca împotriva învingătoarei meciului dintre Brazilia şi Belgia, care s-a disputat aseară.