Germania s-a salvat în ultimul minut al prelungirilor la Cupa Mondială 2018

23 iunie 2018 23:18   Fotbal internațional

Deținătoarea titlului mondial, Germania, a scăpat ca prin urechile acului de o foarte posibilă eliminare din faza grupelor. Salvarea a venit în ultimul minut al prelungirilor meciului cu Suedia, scor 2-1.

Germania, campioana mondială en-titre, a învins Suedia, scor 2-1, sâmbătă, la Soci, cu un gol marcat de Toni Kroos, în minutul 90+5.

Suedia a deschis scorul prin Toivonen, în minutul 32, iar pentru Germania a egalat Reus, în minutul 48.

În minutul 90+5, Kroos a adus victoria campioanei mondiale transformând magistral o lovitură liberă de la marginea careului.

După două etape, lider e Mexic, cu 6 puncte, care e urmată de Germania și Suedia, ambele cu câte 3 puncte. Ultimul loc e ocupat de Coreea de Sud, care e deja eliminată.