Peru ratează un penalty și pierde cu Danemarca

16 iunie 2018 23:35   Fotbal internațional

Într-un meci contând pentru Grupa C, la Campionatul Mondial de fotbal din Rusia, selecţionata Danemarcei a învins cu 1-0 (0-0) reprezentativa statului Peru. Disputa a avut loc pe arena Mordovia din Saransk.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Yussef Yurary Poulsen, în minutul 59. Acesta a fost desemnat jucătorul meciului. În minutul 44, arbitrul Bakary Gassamba a apelat la arbitrajul video după o intervenție a lui Poulsen asupra lui Cueva în suprafața de pedeapsă. La vizionarea reluărilor s-a constatat că a danezul a faultat. Christian Cueva a ratat mai apoi lovitura de la 11 metri.

În primul meci al grupei C, Franţa a învins cu 2-1 Australia.

Peru: Gallese - Advincula, C. Ramos, A. Rodriguez, Trauco - Yotun, Tapia (Aquino '87) - Flores (Guerrero '63), Cueva, Carrillo - Farfan (Ruidiaz '85).

Selecţioner: Ricardo Gareca.

Danemarca: Schmeichel - Dalsgaard, Christensen (M. Joergensen '81), Kjaer, Larsen - Kvist (Schoene '35), Delaney, Eriksen - Jorgensen, Poulsen, Sisto (Braithwaite '67).

Selecţioner: Age Hareide