Italia s-a oprit în sferturi, dar Florenzi a fost autorul fazei serii

3 iulie 2016 18:28   Sport

Meciul dintre Germania și Italia (7-6 după penalty-uri) din sferturile de finală ale Euro 2016 a ținut cu sufletul la gură întregul continent european. După 120 de minute în care cele două selecționate au mers cap la cap și au reușit doar un 1-1, loviturile de departajare au fost sarea și piperul meciului.

Asta nu înseamnă că meciul a fost unul total plictisitor, căci fazele spectaculoase nu au lipsit. Una dintre acestea le-a avut în centru pe Alessandro Florenzi, care a reușit să blocheze un gol ca și luat de portarul echipei sale, Gianluigi Buffon. La un șut pe poartă al lui Thomas Muller, Florenzi a avut o intervenție salvatoare și impresionantă, reușind să pareze în ultima clipă și să trimită mingea în corner, când tabela arăta încă 0-0, în minutul 55 al meciului.